Avrupa Hegomanyası

Kaiser Karl V

Karl Vin (Şarlken) tahta çıkışına kadar, XVI. yüzyıl Avrupası’nda Germen İmparatorluğu, ancak ikinci derece bir güçtü.Büyük seçmelerin bağımsızlığı, prensliklerin ve şehirlerin imtiyazları, hatta imparatoru seçme yöntemi, sürekli şekilde bu gücü hırpalıyordu.

 

Maximilian I, 1519’da öldü.yerine geçmek isteyen iki aday vardı.Bunlardan biri carlos I, öbürü Fransa Kralı François I idi.Alman prensleri, önce iki aday arasında bölünmüşlerdi.Ama sonra, Fransa’nın ihtiraslarından korkarak Frankfurt Diyeti’nd oylarını Carlos I lehine kullandılar ve Carlos I, ”Karl V” unvanıyla tacın sahibi oldu (1519).

 

Bundan sonraki iki yıl, iki tarafında maddi ve manevi hazırlıklarıyla geçti.İki kral da kendine müttefikler arıyordu.Sonunda savaş patladı.Saldırıya François I başlamıştı.

 

İmparatorluk kuvvetleri Fransızlar’ı Marsilya önlerine kadar kovaladı.Milano’ya giren François I birçok çarpışmadan sonra Şubat 1525’te Pavia Savaşı’nda esir edilerek Madrid’e götürüldü ve orada iki yıl esir kaldı.

 

François I Bourgogne’u imparatorluğa bırakan Madrid antlaşması’nı imzaladı; iki oğlunu imparatora rehin bırakarak (1526) Fransa’ya döndü.Ve derhal anlaşmayı bozdu.Papa’nın desteğiyle Venedik, Milano, Floransa ayaklandı.Ama Karl V duruma hakim oldu (1527).

 

İmparatorlukla yeni bir antlaşma yapmak zorunluluğu doğdu; Cambrai Barış Antlaşması (1529) ile François I, Milano’yu kaybetti.Barış yedi yıl sürdü; gerçekte silahlanma yarışı içinde geçen bir saldırmazlık antlaşması yapılmıştı.İşte bu dönemde Avrupa siyasetine giren Protestanlık, çatışmaları karmakarışık hale soktu.

 

  • Avrupa tarihine nedense hiç ısınamadım hep karma karışık 🙂

  • Avrupa tarihine yoğun ilgi duyarım aslında tarihi çok severim. Bu bilgilerde yararlı olmuş.

  • Siyasi dengeler hep düzensizdi Avrupada Teşekküler paylaşımınız için

  • Bir insan iki oğlunu nasıl rehin bırakabilir gerçekten şaşıralacak bir durum.Çok entrikalı dönemler

  • Şuraya bak adamlar barış anlaşması imzalıyor gerçek değil yani barış oldu diye silahlanmışlar.

  • bu avrupa tarihine nedense bende hiç ısınamamıstım ama suan baya iyi.

  • Siteniz çok güzel bilgiler yardımcı oldu teşekkür ederim

  • avrupa avrupa olalı en iyisi almanya…