Türkler ve İslamiyetin Yayılışındaki Rolleri

Türkler, türk dillerini konuşan ve sayıları yaklaşık 200 milyonu aşan hemen de tümü müslüman bir halklar topluluğudur.Türkler İslamiyeti kabul etmeden önce, Moğolistan‘dan Tuna boylarına kadar geniş bir alanda yayılmalarına ve Budacılık (Göktürkler, Uygurlar, Tabgaçlar), Manicilik (Uygurlar), Musevilik (Hazarlar), Hristiyanlık (Uygurlar, hazarlar, Naymanlar, Öngütler) gibi evrensel dinlerin etkisinde kalmalarına rağmen, esas itibariyle etkisi sürüp giden eski inançları ilkel Şamanizme bağlıydılar.

 

VII. yy’ın ortalarında bağlayan Türk-Arap ilişkileri yarım yüzyıl karşılıklı mücadelelen geçti.751’de Talas savaşında Karluk Türkleriyle Arapların, Çinlilere karşı birlikte savaşması ve kazandıkları zafer, Türklerin islamlaşmasında birinci derecede rol oynadı.Türk-arap ilişkileri bu tarihten başlayarak dostça gelişti ve İslamiyet yavaş yavaş Türkler arasında yayılmağa başladı.

 

İslam dünyasında Türkler ilkin, memluk (bir şahsa ait) diye adlandırılan köle askerler olarak göründüler.Bu köleler, Orta Asya’nın müslüman olmayan bölgelerinden savaş esiri olarak ele geçirilmiş veya satın alınmış ve müslüman olarak yetiştirilmiş kimselerdi.Abbasi devleti zamanında halifelerin çevresinde Memluklerden muhafız birlikleri kuruldu.

 

Devlet mekanizmasının vazgeçilmez unsurları haline gelen bu köle kökenli Türkler, azat edildikten sonra askeri ve idari görevlere, komutanlık makamlarına, en yüksek siyasi mevkilere yükseliyordu.Mısır ve Suriye‘de hüküm süren Tolunoğulları, Memluklerin kurduğu ve yöneticileri Türk olan ilk türk-islam devletidir.X. yy’da gene Memluklar, müslüman türk Gazneliler imparatorluğunu kurdular.Aynı yüzyılda Karahanlıların kitle halinde İslamiyeti kabul edişi Türklerin tarihinde bir dönüm noktası oldu ve İslam âlemindeki etkilerini birden arttırdı.

 

XI. yy’da Selçuklu Türkleri Bağdat’a girerek Abbasi halifesini himayelerine aldılar, Mısır dışında bütün islam ülkelerini kapsayan bir imparatorluk kurdular.Rakip beyliklerle mücadele ederek Selçuklu Devletinin yıkıntıları üzerine kurulan Osmanlı imparatorluğu ”gazi” bir devlet olarak doğdu.

 

Önce İslamiyeti yaymak, sonra da Batı’nın ilerleyişi karşısında savunmak için 600 yıl hristiyan Batı’yla savaştı.1517’de halifeliğin de osmanlı soyuna geçmesiyle Osmanlı imparatorluğu, islam devletlerinin öncüsü haline geldi ve bu niteliği XX. yy’a kadar sürdürdü.Bugün de yeryüzündeki tek laik islam devletini Türkler oluşturmakta ve bu yöndeki atılım güçlerini korumaktadırlar.

 

Kaynak: Memo Larousse cilt-1 sh.226 – Tarihenotdus.com

 

 • Yeryüzünde ki tek laik devlet demissin de hocam Laiklik kavramini öncelikle belirtmeni isterim lakin laiklik farkli alanlara cekilebiliniyor.

  Kolay gelsin.

 • Ödevim için çok yararlı oldu bu yazı. Teşekkürler yardımınız için.

 • O dönemlerde Türkler bu mekanizmada azat edildikten sonra askeri ve idari görevlere yükseliyordu.

 • Türkler islamiyeti talas savaşından sonra yaymaya başladı talas savaşı dönnüm noktası.

 • Teşekkürler gerçekten çok faydalı bir paylaşım.

 • Türklerin şaman dininden islamiyete geçmesi çok da zor olmadı. Çünkü zaten varolan sosyal yapısı islami yapıya çok uygundu ve bence bu yüzden geçişi kolay oldu.

 • türkler islamiyeti en iyi yayan ve yaşayan toplumuz

 • türkler sayesinde islamiyet ayakta duruyor

 • çok güzel bilgiler tabiki anlayana

 • Osmanlı devleti kurulusundan yıkılısına kadar hep din üzere yurumus hep dine hizmet etmistir.Bu devirde bunu anlamamakta gayret eden malesef cok kisi var.

 • çok detaylı ve yararlı bir yazı olmuş sağolun.

 • hocam gercekden cok güzel bi yazı yazmısınız bunların devamlarını görmek bizleri mutlu edicekdir bizler osmanlı torunları olarakdan cok mutluyuz..

 • Türklerin İslam’a ne denli büyük hizmetler verdiğini bu yazı ile daha iyi anladık. Teşekkür ediyor, iyi çalışmalar diliyorum.

 • Teşekkürler sayenizde bir kere daha gururlandık.

 • çok berrak yalın bir anlatım olmuş. teşekkürler.

 • Bugün Hindistan’da 1 milyonu aşkın müslüman varsa Gazneli Mahmut sayesindedir. Güzel anlatmışsınız teşekkürler.

 • İslamiyetin yayılmasında en önemli rolü Türkler almıştır. Gazneli Mahmudun katkıları da küçümsenemez. Teşekkürler tarihi bilgileri bize ulaştırdığınız için.

 • Türkler islam dinini ilk kabul eden medeniyettirler ayrıca şunuda belirtmek isterim ki selahaddin eyyubi’nin de kökeninin türk veya türk soylarından olması çok muhtemeldir.

  Tarih ile ilgili site yaptığınız için gerçekten gurur duydum yeni nesilde türk gençliği tv dizilerindeki muhteşem yüzyıl gibi sanıyor türk tarihini..

  türk ve islam tarihini her türk gencinin okuması araştırması gerekli benim şahsi fikrim.

 • yazınız gayet güzel olmuş. Biz büyük bir milletiz. İslamiyetin yayılmasında en önemli rolü yine biz almışız zamanında

 • Peygamber efendimiz Muhammed Mustafa (s.a.v) ‘dem sonra İslamiyete en büyük katkısı olan türkler yani osmanlıdır.
  Türkler İslamiyetin ilk dönemlerinde AT sırtında giden OK atan bir toplulukmuş daha doğrusu bir kabileymiş sayıları 50 i geçmezmiş tarih öğretmeniz anlatmıştı tenefüs saatinde..
  İslama ettiği hizmet Osman Bey’in Kur-an’ı Kerim’e saygısı ile başlayan 600 yıllık bir destan.

  Bugün Başımızı rabbimize seçde etmemizde büyük bir etkendir.

  Allah Osmanlı’dan ve Osman soyundan razı olsun. AMİN

 • Çok ilginç Geçmişimiz hakkında hiç bir şey bilmiyormuşum çok şaşırdım.

 • Yaklaşık 200 Milyonu Aşan Türkler Diyoruz Çok Doğru Ama Eskide Yaşamış O Kadar Çok Mesep Din Dil Irk Var Ama Hiç Birisinde Sorun Yok. Şuanda Ama Hiç Birşey Öyle Değil, Allah Yardım Etsin Bize…

 • Türkler avrupa ve diğer ülkelere gerçekten islamı eskiden güçlü bir şekilde yaymışlar.Camiler ve medreseler avrupanın bir çok ülkesinde mevcuttur..

 • isimkanal 6

  Geçmişte Türkler islamiyetle birlikte güç kazanmaya başladılar, dört bir kıta da kendilerini gösterdiler şimdi ise… malesef içimize çekildik içten çöker olduk.Yeniden toparlanma vaktidir şimdi!

 • Geçmişte oynadığımız rolü şimdi oynayabilsek bizi kimse yıkamayacak ancak bazılarının oyunlarına geliyoruz.

 • Birçok olayda olduğu gibi İslamiyetin yayılmasında da büyük bir pay sahibiyiz Osmanlı ve Türkler olarak. Böyle bir millet olduğumuz için ve böyle bir dine sahip olduğumuz için kendimizi çok şanlı görüyorum.

 • 1517′de halifeliğin de osmanlı soyuna geçmesiyle Osmanlı imparatorluğu, islam devletlerinin öncüsü haline geldi ve bu niteliği XX. yy’a kadar sürdürdü.Bugün de yeryüzündeki tek laik islam devletini Türkler oluşturmakta ve bu yöndeki atılım güçlerini korumaktadırlar.
  Tam teşekküllü olarak 1517 de islam devleti haline gelmiş. Ve eminim zamanında yabancı kadınları padişahlarla evlenenlerden yani dış devletleri osmanlı himayesi altına alırken orda bulunan yuksek mertebeli kişilerin cariyeleri olsun kadınları olsun kızları olsun bunlar osmanlı padişahları ile evleniyormuş sanırım. Din işlerine bu kadınların karışması ile zamanla osmanlı devleti onca buyumesine karsın gerilemeyi durduramamış. Saltanat kavgaları, kadınların din işlerine karışmaları, yeniçeri ocagının kaldırılması vs vs gibi sebeplerden osmanlı gerilemiştir. Ve suda var vakti ise avrupa osmanlıya imrenirken şimdi de türkler avrupaya ozeniyor. Cok yanlış Türkiye gibi guzel bir vatan dunyanın hangi yerinde var?

 • Demek ki osmanlı ilk zamanlardaki gibi din işlerine kadınları karıştırmasa idi , yeniçeri ocagını kaldırmasa idi bir cihan devleti olurdu. Vakti ile osmanlı deyince butun dunya tırsardı. İslamiyeti yaymada önculuk eden osmanlıdır.