Osman Gazi’nin bağımsızlığını ilan etmesi ve Osmanlı Devleti’nin temelinin atılması

Kuruluş döneminde Osmanlı Beyliği sınırları.

Anadolu‘da artan Moğol baskısı zaman zaman İlhanlı prenslerinin de ayaklanmasına neden olmuştu. İlhanlı hükümdarı Gazan Mahmut Han, Anadolu Selçuklu Hükümdarı Sultan III. Aleaddin Keykubat‘ı Konya’dan alarak İran’a götürdü. Bu durum Anadolu’da siyasi otorite boşluğu oluşturmuştu. Selçuklu tahtının boş kalması üzerine devlet otoritesinin zayıflamasını fırsat bilen Anadolu Türk beyleri de, daha da bağımsız hareket etmeye başlamışlardı. Bir yandan da Anadolu’nun doğrudan İlhanlıların egemenliğine geçmesinin verdiği tedirginlik ve güvensizlik ortamı bütün Anadolu’ya ve uç beyliklerine yayıldı.

 

Kuruluş döneminde Osmanlı Beyliği sınırları.
Kuruluş döneminde Osmanlı Beyliği sınırları.

Birçok Selçuklu devlet adamı, komutan, yıllarca Bizans ve tekfurlarıyla cihat ve gaza yapan I. Osman‘ın hizmetine girdiler. Ayrıca Anadolu’daki Türkmen boyları kitleler halinde Bizans’a karşı din uğruna savaşmak için Osmanlı ülkesine geldiler. Böylece daha da güçlenen I. Osman, Türkmen beylerinin desteğiyle bağımsızlığını ilan etti (1299).

Osmanlı Devleti’nin temelleri atılıyor

 

Anadolu Selçuklu devlet düzeni temel alınarak devlet kurumlarının temeli atıldı. Her kaleye subaşı, kadı ve dizdar atandı. Yenişehir ve Yund kaleleri de bu sırada fethedildi. Yenişehir, Bursa’ya yakın olması ve denetiminin kolay yapılabilmesi sebebiyle beyliğin merkezi olmuştur.

One thought on “Osman Gazi’nin bağımsızlığını ilan etmesi ve Osmanlı Devleti’nin temelinin atılması

  1. her ne Kadar bilgi verildiysede bu bilgiler cok kisa ve az madem osmanliyi atalarimizi ögrenmek istiyorsak daha uzun ve net bilgi almamiz lazim ama nerde bulabilecegimizi bilmiyorum ama yoksada elde olanlariyla yetinecegiz ne yapalim baska care yok selam saygi ile

Bir Cevap Yazın