Hangisi Gerçek Yavuz Sultan Selim?

gerçek yavuz sultan selim

hangisi_gercek_yavuz

Yavuz Sultan Selim’in küpe taktığı rivayeti Şah İsmail’e ait olan fotoğrafın Yavuz’a ait olarak gösterilmesinden ileri gelmektedir. Bu yüzdende Yavuz’un küpe takmasının sebebi olarak bazı rivayetler ileri sürülmüştür. Mesela, bazı kölelerin, kölelik alameti olarak küpe taktıkları ve Yavuz’un da bu küpesini Allaha köle olduğunu göstermek amacıyla taktığı rivayetidir. Ancak biz Yavuz’un küpe takmadığını biliyoruz. Çünkü, İslam hukukunda küpe takmak kadınlar için caiz görülmüş ve erkeklerin küpe takması caiz görülmemiştir. Bu hükmü bilen Yavuz’un küpe takması düşünülemez. Ayrıca, Yavuz’a ait olduğu düşünülen portede, kulağı küpeli, boynunda inci kolyeli ve sarığında taç bulunması Osmanlı padişahlarının kıyafetleriyle bağdaşmaz. Bu resim Şah İsmaile aittir. Bu resmin Şah İsmail’e ait olduğunu ise başında Şii mezhebinin alameti olan kızıl börkten ve bunun üzerindeki taçtan anlıyoruz. Ayrıca Şii mezhebinde küpe caizdir.

11 thoughts on “Hangisi Gerçek Yavuz Sultan Selim?

  1. Doğru, Yavuz Sultan Selim küpe takmamıştır. Yalnız sol taraftaki Yavuz Sultan Selim değil Kanuni Sultan Süleymandır. Sağ taraftaki Şah İsmaildir..

  2. gecede üç saatten fazla uyumayan ve çoğunu ibadetle geçıren yavuzun küpeli resimdeki kadar kilolu olduğunu hiç zannetmiyorum.

  3. ben böyle konuları açıkça seviyorum öğrencilik yıllarında padişah resimlerinde hep o küpeli resmi gördük. belki halada okullarda o resimler var. bilmek gerek. teşekkürler

  4. yavuz sultan selim in küpe taktığı süs olsun diğe değil Allaha bağlılığındandır hikayeside yavuz sultan selim bir seferin de küpe takan köleleri görmektedir nedenini sorduğunda da sahibimize bağlılığımızdandır cevabını alır ve şu cevabı verir kimse kimsenn sahibi olamaz herkezin sahibi yalnız Allahtır cevabını verir ve o günden sonra Allaha bağlılığı içn küpe takar hikayesi vardır ama doğrumu bilmiyorm

  5. Yavuz sultan selim olarak iddia ettiğiniz kişinin kavuk var abdest sokağa bile çıkmayan biri kavukla gezmez o kavuk alnını kapatıyor lütfen saygı

  6. Yaptığınız paylaşım yanlış bir görüntüdür. Yavuz Sultan Selim Han [HZ] Allah’a olan bağlılığı nedeniyle küpe takmıştır. Yani kendini Allah’ın kölesi ilan etmiş bulunmaktadır. Sizin gibiler adamın rahat uyumasına engel oluyorsunuz. Çok şükür ki Yavuz Sultan Selim Han Dünya’ya gelmiş kutlu bir Padişah’dır. Lütfen böyle düşüncelere kapılıp batıl olmayınız..

  7. İsmi tarih olan sitede bilgi kirliliği yakışmıyor. soldaki şah ismail değil batılı bir ressamın selim tasviri. (doğrusu yanlışı tartışılabilir. sağdaki resim yine bir batılının yaptığı sultan süleyman tasviri ki resmin orjinalinde soliman yazar zaten.

Bir Cevap Yazın