Veziriazam İbrahim Paşa’nın İdamı

  Veziriazam İbrahim Paşa’nın idam edilmesi, 1536 yılının önemli olaylarından biridir.İbrahim Paşa, Parga‘da doğmuş bir Hristiyan gemicinin oğlu idi.

 

Bir akın sırasında esir alınmış, Manisalı bir ailenin yanında Türk ve Müslüman terbiyesi alarak yetişmiş olan bu devşirme, genç yaşlarda Kanuni’nin gözüne girmişti.Zeki ve becerikli olduğu için kısa zamanda devlet işlerini kavramış ve süratle yükselmişti.Kanuni’nin kız kardeşi Hatice Sultan’la evlendirilerek saraya damat olmuştu.

 

İbrahim Paşa, iki defa Rumeli beylerbeyliği makamında bulundu ve büyük yetkilerle Osmanlı ordusunun başkumandanlığına getirildi.Kanuni’nin ikinci veziriazamıydı.Pirî Mehmet Paşa’nın emekliye sevkedilmesinden sonra bu makama getirilmiş ve 12 yıl 8 ay kalmıştır.

 

Makbul İbrahim Paşa, kavuştuğu şöhret, zenginlik ve iktidardan fazla gurura kapıldı.Kendisine rakip gördüğü vezirleri safdışı bırakmak için bazı entrikalara girişti.

 

Fransızlarla kapitülâsyon anlaşmasını da o hazırlamış ve imzalamıştı.Bunlardan başka, Hürrem Sultan‘ın Kanunî’yi onun aleyhinde kışkırttığı da söylentiler arasındaydı.

 

Bu ve bilinmeyen başka sebeplerle Kanunî Sultan Süleyman, İbrahim Paşa’nın idamını emretti ve bu emir 14/15 Mart 1536 gecesi yerine getirildi.Bundan sonra Makbul İbrahim ”Maktul İbrahim Paşa” olarak anıldı.

11 thoughts on “Veziriazam İbrahim Paşa’nın İdamı

  1. Tarihimizde birçok idam vakası olmuştur. Ama bazıları çarpıtılarak günümüze aktarılıyor. Yazıların doğru olup olmadığını bilemeyiz ama bu makaleyi de okuduk. Ellerinize sağlık.

  2. Kanûnî Sultan Süleyman 27 Nisan 1495 Pazartesi günü Trabzon’da doğdu. Babası Yavuz Sultan Selim, annesi Hafsa Hatun’dur. Hafsa Hatun Osmanlı ya da Çerkezdir. Kanûnî Sultan Süleyman yuvarlak yüzlü, ela gözlü, geniş alınlı, uzun boylu ve seyrek sakallıydı.

    Kanûnî Sultan Süleyman’ın yaşamını kitaplarda değil internette bulabilirsiniz.

  3. İbrahim paşanın hatice sultanla evliliği biraz muamma sanırım aslında kardeşi ile evli değilmiş diyorlar bilmiyorum ne kadar doğru

  4. evet keşke herşey eskisi gibi olsa idamlar kolay olsa avrupa insan hakları denılen sey cıktı türkiye cumhurıyetınde asılacak bir çok adam varki insan hakları davasının yüzünden asılamıyor ahh dedelerimiz ahh

  5. Kesin bir sonuca ulaşmak çok zor bu tür hassas konular da . Bazen insan düşünüyor , geçmişte ülkenin en güçlü insanları gözyaşına bakılmadan asılabilirken bugün ise hergün vatan hainliği propagandası yapan insanlar hapse bile atılmıyor . çok yazık.

  6. İdam sebeplerinden birisi de sarayının bahçesine heykel diktirtmesi, evinin duvarlarına resim çizdirtmesi olarak gösteriliyor.

Bir Cevap Yazın