Kategoriler
Kitap

Yavuz Bahadıroğlu’ndan “Tarihimizin Gizli Odaları”

Tarihimizin Gizli Odaları
Tarihimizin Gizli Odaları – Yavuz Bahadıroğlu, Hayat Yayınları

Sayın Yavuz Bahadıroğlu tarafından kaleme alınan “Tarihimizin Gizli Odaları” adlı tarih kitabı özellikle yakın tarihimizin karanlık kalmış önemli olaylarına akıcı bir üslupla ışık tutuyor.    İstiklal Savaşı kahramanlarından Çerkez Edhem Bey‘in o dönemde çıkan isyanları bastırarak ülkemize büyük katkıları olmuştur.

 

Çerkez Edhem Bey’in uğruna hayatını hiçe saydığı vatanından neden kaçmak zorunda kaldı? Birinci İnönü Savaşı gerçekten yapıldı mı?    Osmanlı Payitaht’ı İstanbul’u işgal eden İngilizler, neden bu işgali Anadolu’ya yaymadılar? Neden onlarla hiçbir cephede savaşmadık? Onlarla yenmediğimiz hâlde neden çekip gittiler?

 

Giderken ülkemizden neler götürdüler? Lozan’da masaya savaşı kazanmış bir devlet olarak mı oturduk, yoksa kaybetmiş olarak mı? Kazanmış bir devlet olarak masaya oturduysak neden Misak-ı Milli sınırlarımıza sahip çıkamadık?

 

Adaları, Kıbrıs’ı, Musul’u, Kerkük’ü ve Batı Trakya’yı neden terk etmek zorunda kaldık? Neden Yunanistan’dan savaş tazminatı istemedik? Günümüzün önemli siyasi sorunu haline gelen cunta bize tarihimizin bir mirası mıdır? Trabzon mubusu merhum Ali Şükrü Bey ve Topal Osman’ın katli. Ezanın bir dönem Türkçe okutulmasından sonra aslına dönmesi nasıl oldu?

 

Bunlar gibi cumhuriyet dönemimizin birçok önemli olaylarının ele alındığı bu kitabı okumanızı tavsiye ederiz.

Yazar Tarihenotdus

Blogda türk ve osmanlı tarihi,spor tarihi,dünya tarihi,islam tarihi,osmanlı padişahları v.b bölümler yer almaktadır.

“Yavuz Bahadıroğlu’ndan “Tarihimizin Gizli Odaları”” için 4 yanıt

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: