10 taksitte tayyare piyangosu

osmanlı piyango bileti

Osmanlı_Milli_Piyango   1 Şubat 1925’te kurulan Türk Tayyare Cemiyeti aynı yıl içinde üç çekilişlik para ödüllü bir piyango düzenlendi.Ardından “Türkiye Tayyare Cemiyeti Piyangosu” 9 Ocak 1926 tarihli bir yasayla kuruldu ve çekilişi 19 Nisan 1926’da gerçekleştirdi.

 

Osmanlı dönemindeki Donanma Cemiyeti Piyangosu’nda edindiği deneyim nedeniyle, Selanik Bankası eski müdürü Mösyö Edvard Mizraki bu piyangonun düzenleyicisi olarak kurallarını da saptadı.İlki 19 Nisan 1926’da yapılan birinci tertip Tayyare Piyangosu çekilişleri Ankara Şehremaneti binasında yapıldı.50.000 numarada 7.500.000 liralık ikramiye ve büyük ödül vardı.

 

Biletlerin onda bir fiyatı 1500 kuruştu ve biletler taksitle ödenerek de alınabiliyordu.Talihliler paralarını çekilişten 10 gün sonra ve en geç dört ay içinde Türkiye İş Bankası veznelerinden, bayilerden ve Tayyare Cemiyeti şubelerinden alabiliyorlardı.

17 thoughts on “10 taksitte tayyare piyangosu

  1. Biletlerin taksitle satılması da bana çok ilginç geldi. Bu tarz tarihe not düşen gelişmeleri bizimle paylaştığınız için teşekkür ediyoruz. Sitenizi bundan sonra daha sık ziyaret edeceğim.

  2. Taksitle satılması gayet doğal zaten dünyada bir tek taksit olayı bizde mevcut. Yabancı ülkeler bakarsanız görürsünüz.

  3. Özellikle piyango bileti çok hoşuma gitti zamanın osmanlısında böyle güzel aktivitelerin olması çok hoş. Yazıyı çok beğendim.

  4. Eskiden teknoloji yoktu herşey el işçiliği. Şimdi makineler ile herşey basit olarak imal ediliyor. El işçiliğinin ne kadar kıymetli olduğunu bu makalede bir kez daha anlamış olduk.

Bir Cevap Yazın