Katerina kimdir?

Katerina (Marta Skovronska)
Katerina (Marta Skovronska)
Katerina (Marta Skovronska)

Rusça’daki ismi tam olarak Marta Skovronska‘dır.15 Nisan 1684’te Litvanya’da bir köylü ailesinin kızı olarak dünyaya geldi.Üç yaşında öksüz kaldı.Marinensburg‘da Protestan bir papaz tarafından büyütüldü.İsveç’le yapılan Kuzey savaşları sırasında da Ruslar tarafından esir edildi ve Çar Petro‘nun danışmanına verildi.Çarın gönlünü çalan Katerina 1703’te bir çocuk doğurunca Ortodoks oldu ve Yekaterina Alekseyevna adını aldı.

 

Şubat 1712’de resmen çarla evlendi, 1724’te ise taç giydi.1725’te Çar Petro varis tayin etmeden ölüncesoyluların muhalefetine rağmen muhafızların saraydaki görevlilerin desteği ile tahta adaya oldu.Kutsal Sinod, senato ve devlet ileri gelenleri tarafından çariçe ilân edildi.

 

Özel bir danışma kurdu ve devlet işlerini Petro’nun altı danışmanını atadığı bu kurula bıraktı.Petro zamanında büyük önemleri olan Senato ve Kutsal Sinod’un devlet yönetimindeki etkisi azaldı.Dış politikada İngiltere, Fransa ve Prusya‘nın kurduğu Hannover Birliği’ne karşı Avusturya-İspanyol işbirliğine katıldı.eğlenceye ve içkiye aşırı düşkündü.15 Nisan 1727’de aşırı içkiden öldü.Tahta Petro’nun on iki yaşındaki torunu Pyotr Aleksiyeviç, II.Petro adıyla geçti.Onun 1730’daki ölümü üzerine Büyük Petro’ya düşman olanlar, onun yeğeni ve Kurland büyük dükünün karısı olan Anna İvanova’yı çariçe yaptılar.

 

Ülkede Alman nüfuzunun artması üzerine ayaklanan ordu 1740’da Petro’nun ve Katerina’nın kızı olan Yelizaveta’yı tahta çıkardı.I.Katerina’nın kızı Anna’dan olan Pyotr Fyodoroviç de 1762’de III. Petro adıyla hükümdar oldu.

Bu makale Sayın Erhan Afyoncu‘nun “Sorularla Osmanlı İmparatorluğu” kitabından alıntılanmıştır.

10 thoughts on “Katerina kimdir?

  1. bir kitapta okuduğuma göre; çariçe anna ivanova ceza vereceği kişileri demir kafese koyup vücuduna tavuk tüyleri yapıştırtır , her gelen misafirlerine tavuklarım diye gösterir ve cezalı olan tavuk şekline büründürdüğü kişiler tavuk taklidi yaparlarmış . yapmıyanlar sibiryaya sürülürmüş…:D

Bir Cevap Yazın