Fransa’da Mutlakiyet’in Zorlukları

Fransa Kralı XIV. Louis

Louis XIV.’ün ölümü, çoğu Fransızlar için bir kurtuluş gibi göründü: Soylu sınıf, geçmişteki gücüne yeniden kavuşma; parlamento otoritesini tekrar kurabilme ve nihayet, özgürlük taraflıları, fikirlerini serbestçe söyleme ve uygulama olanağı bulma umuduna kapılmışlardı.Bütün bu insanlar yaşlı kralın istibdadından bıkmıştı; öyle ki, bazıları köklü bir reformu arzulayacak kadar ileri gidiyordu.Fénelon, yeni bir siyasi doktrinin öncüsü olacak ve Louis XIV. döneminin ilk yılları bu doktrinin uygulanmasına tanıklık edecekti.

 

Louis XIV, bu tepkiyi önceden tahmin etmişti: Zeki, aydın fakat eğlence düşkünü yeğeni, Orléans dükü Philippe’ten ve ailenin öteki kolundan kuşkulanıyordu.Veliahtı beş yaşındaki Louis XV’i Orléans dükünün başkanlık edeceği bir naibler idaresine emanet etti.

 

Orléans dükü bu vasiyetnameyi reddedip kendini tek naib ilan etti.Bu bir hükümet darbesiydi, çünkü Louis XV sağlıksız bir çocuktu, genç yaşta öleceği söyleniyordu; bu darbe ile Orléans dükü kendini tahta hazırlamış oluyordu.Bu sırada sosyal, siyasi ve mâli durum çok kötüydü.Bu arada bel bağlanan İngiliz iktisatçı John Law‘ın kurduğu bankanın iflası mâliyenin de iflas ettiğini gösterir.

 

Louis XVI La Perouse’ye talimatlar verirken.

Louis XV, Orléans dükünün naipliğinden kurtulduktan bir süre sonra, devleti kardinal Fleury‘nin yönetimine bıraktı.Fleury, Fransa’yı, dış siyasette olduğu kadar ülke içinde de büyük bir başarıyla yönetti.Fleury’nin 1743’te ölümü üzerine Kral Louis XV, başbakan seçmedi ve devleti tek başına yöneteceğini ilan etti; böylece Fransa, genç kralın ve yakın çevresinin kaprislerine terkedilmiş oluyordu.

10 thoughts on “Fransa’da Mutlakiyet’in Zorlukları

  1. Faydalı bir bilgi genelde türkiye insanımız tarihten uzak olsada böyle kaliteli sitelerin yapmış olduğu paylaşımlar sayesinde bilgi hazinemizi doldurmuş oluyoruz.Teşekkürler..

  2. Bu zamanda böyle faydalı bilgileri bulmak gerçekten zor ama gerçekten başarılı çalışma yapılmış tebrik ediyorum can gönülden

  3. vermiş oldugunuz bilgiler için teşekkür ederim sitenizi wmaracında gördüm oldukça başarılı bir web siteniz var tarihi anlatmanızda başkaca güzel bir olay geçmişini bilmeyen millet olamaz onun için herkesin okuması ögrenmesi şart diyorum.

  4. Ben de bir yorum eklemek isterim ki kişinin hakkında olacaktır bu ilgimi çeken bir deyişle bakıyorum öncelikle bilgi akışını sağladığınız için teşekkür ederim madem bilgi sitesi benimde paylaşacağım olacaktır fransa’nin en unlu krallarindan. rivayet odur ki cok basariliymis, baris, refah ve adalet getirmis… ama benim daha cok ilgimi ceken yani, ilk defa bilim akademilerini kurdurmasi ve 40 yasinda oldugu gibi curuyen dislerini fransiz tip akademisine havale etmesidir. doktorlarimiz da bunun altinda kalmayarak adamcagizin butun dislerini cekmis, ayrica bu islem esnasinda yanlislikla damak derisini de siyirmislardir. zavalli kral 80 yillik omrunun ikinci yarisinda hicbir kati madde yiyememis ve damak derisi olmadigi icin agzindan yedigi burnundan gelmis, yemek yerken hep rahatsiz edici sesler cikarmistir. bugun fransiz mutfaginda yeralan pure, ezme gibi yemeklerin buyuk kismi saray ascilarinin o donemde krallari yesin diye yarattiklari cesitlerdir.

  5. Louis XVI Üçlü Meclis’i (Etats généraux) toplantıya çağırmağa karar vermişse de soyluların, din adamlarının ve halkın temsilcileri aralarında anlaşamayınca devrim kaçınılmaz olmuştur. İyi ki de olmuştur çünkü dünya tarihi kökünden değişmiştir.

  6. Çok güzel,düzenli ve özenli bir şekilde hazırlanmış bir siteniz var başarılarınızın devamını dilerim…Fırsat buldukça makalelerinizden okuyacağım :).

Bir Cevap Yazın