Terra Cotta

Terra Cotta Ordu ( Dünya’nın En Büyük Yer Altı Ordusu )
1974 yılında Çin’in Shaanxi eyaletine bağlı Xi’an yakınlarında bir köylü tarafından kuyu kazarken topraktan yapılmış ilk asker bulunur. İlk Çin imparatoru Qin Shi Huang’ın mezarında yer alan ve M.Ö.210 yılında yapılmış olan bu heykeller böylece gün ışığına çıkar. Kazılarla birlikte açığa çıkan ve hiçbir kaynakta rastlanmayan bu muazzam heykelden ordu nasıl oldu da hiçbir kaynakta yer almadan yüzyıllarca toprağın altında kalabildi?

Qin Shi Huang, Çin’deki tüm beylikleri yenerek Qin Hanedanlığını kurmuş ve kendini de imparator ilan etmiştir. Mezarın inşaası 40 yıl sürmüş ve 700 bin işçi burda çalışmıştır. Bu mezar ve ordusu sayesinde İmparator Qin Shi adını binlerce yıl öteye duyurmayı, gücünü sonsuza kadar yaşatmayı amaçlamıştır. Ayrıca İmparator hayattayken de pek çok kez suikaste uğramıştır, hatta ölümü de bir suikastten kaynaklanacaktır. İşte tüm bunlardan dolayı kendisini öbür dünyada da koruyacak güçlü bir ordu teşkil etme ihtiyacı hissetmiştir.

Kazılar esnasında arkeologlar 6000′in üzerinde parça bulmuşlardır. Rütbelerine göre düzenlenmiş ve hiçbiri birbirine benzemeyecek şekilde orijinal boyutlarda yapılmış askerleriyle (sadece rütbece yüksek olanlar diğer askerlerden bir miktar daha uzundur), tam teçhizatlı bu heykeller ordusu zırhları, okçuları, atlıları, atları ve at arabaları insanı hayrete düşürmektedir.

1976 yılında ikinci bir kazı yapılmıştır. Bu kazıda da yeni bir ordu bulunmuştur. Bu ordu ise önce bulunan ordudan farklı olarak bir sefer ordusudur. Ayrıca burdaki askerlerin yüz ifadeleri önceki heykellerden daha da gerçekçidir.
Üçüncü kazı 1980 yılında gerçekleştirilmiştir.Bu kazıda 1.400 savaşçı, 64 savaş arabası ve gruplara ayrılmış piyadeler, süvariler ve bölük komutanları heykelleri bulunmuştur. Dördüncü kazı alanı ise maalesef boş çıkmıştır.
          Heykel askerlerin boyları 1.83-1.95 arasında değişmektedir. Kazı alanında çoğu hala toprak altında bulunan 8000 asker, 520 atıyla birlikte 130 savaş arabası, 150 süvari atı bulunduğu tahmin edilmektedir. Ayrıca Qin Shi Huang’ın Mezarı ve Terra Cotta Ordusu UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmıştır.

 

Bir Cevap Yazın