Taıpıng İsyanı

Hong Xiuquan

Tahmini olarak 20 milyon kişinin ölümüne sebep olan, Hong Xiuquan (1814-64) tarafından yönlendirilen başkaldırı başarısız olmuştur.Xiuquan Tanrı’nın oğlu olduğunu iddiasıyla Çin’de reform yapma girişiminde bulundu.

Hong’un bir dostu olan Feng Yunshan, Bai Shangdi Hui adında yeni bir dini grup oluşturdu.Bu dinin mensupları çoğunlukla yoksul köylülerdi.1847 yılında Hong bu topluluğa katıldı ve üç yıl sonra başkaldırıya liderlik etti.

1 Ocak 1851’de Hong yeni bir hanedanlık kurduğunu ilan etti.Ve Tanrısal bir krallık olduğunu iddia ettiği Tianwang’ın başına geçti.Sloganı-mülkü ortak olarak paylaşmak çok sayıda köylü, işçi ve madenci için cazip geldi.Taiping’de askere alınan insanların sayısı bir milyonu geçti.Yangtze Nehri Vadisi boyunca ilerleyerek 1853’te Nanjing‘i ele geçirdiler.

Başkaldırı daha sonra birkaç lidere düzenlenen suikastlar ve iç çekişmeler ile zayıfladı.Hayatta kalan generallerin bazıları, birlikleri ile birlikte kaçtı.Böylece Hong’un konumu bozuldu.

1860 yılında Taipingliler, Şangay’ı almak için girişimde bulundu.Bu girişim General Charles Gordon komutası altındaki Batı-eğitimli ordu tarafından durduruldu.Taiping’in Konfüçyüsçülük karşıtı katılımcıları, Manchu hükümetinin Çinli temsilcisi olan Zeng Guofan ile birlik oluşturdu.Temmuz 1862’de, Zeng’in kuvvetleri Nanjing’i kuşattı ve şehir Temmuz 1864’te düştü.Hong intihar etti.taiping direnişi 1868 yılına kadar ülkenin başka kısımlarında sürdü.

Kaynak: Fotoğraflarla Dünya Tarihi sh.12

Bir Cevap Yazın