Bismarck ve Yeni Almanya

  Bismarck şimdi, 1877’de buçuk milyon oy alan sosyal demokrasinin gelmesiyle karşı karşıyadır.Sanayi gelişmesi, sosyal demokrasinin propagandasına açık olan proletarya kitlesinin önemini arttırmıştı.Bismarck hem sola karşı sert tedbirler aldı hem de emekçilere dönük sosyal yasalar çıkarttı.Devlete gelir kaynakları sağlayabilmek için serbest mübadeleden vazgeçmek zorunda kaldı.Bismarck, 1880’de Reichstag‘dan vergi yasaları ve himayeci yasalar geçirtti.

 

1888’de Bismarck başarının doruğunda görünüyordu ama içeride pek çok sorunu vardı.Wilhelm II tahta çıktığında ise (1888) otoriter şansölyeyle anlaşamadı.

 

1890’da bir olay üzerine, Wilhelm II, Bismarck’tan istifa etmesini istedi.Almanya’da yeni bir dönem başlıyordu.1890 Almanya’sı Bismarck’ın kurduğu Almanya‘dan çok farklıydı.Eşsiz bu istisadi gelişme yaşanmış, sanayi gelişmişti.Sonuçlar mucizeviydi.İç pazar üretimi tüketemez olmuş, ciddi bir bunalım Proletarya ve orta sınıfları tehdit eder olmuştu.Mucize beklenen iktidar ise zayıftı.Wilhelm II danışmanlarının oyuncağı olmuştu.

 

Parlementoda hiç bir parti hükümetin tutumunda bir çeki düzen verebilecek durumda değildi.Sosyalistlerin oyları hızla artıyordu.Ama zenginleşen Proletarya devrimi istemiyordu.Bu Bernstein reformculuğunun başarısını açıklar.1912’de sosyalistler birinci parti oldular.

 

” Yeni Yol” Tehlikesi (1890-1914)

Hükümet dış siyasette önemli değişikliklere gitti.Caprivi liberallerin isteğine göre ticaret anlaşmaları yaparken Bülow karşı grupların baskısıyla aşırı korumacılığa dönecektir.Diplomaside de Almanya 1904’te yanlız kalarak hata işleyecektir.

 

Bu arada yeni deniz siyasetiyle dünyanın ikinci büyük donanması teşkil edildi.Büyük bir kara ordusu donatıldı.1871’den sonra Bismarck’ın önem verdiği sorunlar şimdi ikinci planda kalmıştı.

 

Polanya‘da Alsace meseleleri başlamış, sömürgecilik başarı kazanamamıştı.Daha bu tarihlerde Almanlar, Gobineau‘nun, Chamberlain‘in ırkçı fikirlerini benimsemeye başlamış, Yahudiler’i suçlar olmuşlardı.Nietzsche’nin üstün insan fikri için ortam hazırdı.

 

Kaynak: Dünya Tarihi Ansiklopedisi sh. 236-237 | Tarihenotdus.com

9 thoughts on “Bismarck ve Yeni Almanya

  1. Bismarck Alman tarihi için gerçekten çok önemli birisim. Özellikle Hitler’in ona verdiği değeri filosundaki en büyük gemiye ismini vererek göstermesi dikkat çekici.Tabi gemi 2. dünya savaşı sırasında batırıldı ama hala hafızalardan silinmedi 🙂

Bir Cevap Yazın