Adolf Hitler Nasıl Avrupa’yı İşgal Etti

Adolf Hitler‘in Avrupa’yı işgali, 1939 yılında Polonya’nın işgal edilmesiyle başladı. İkinci Dünya Savaşı‘nın patlak vermesine neden olan bu işgal, Hitler’in genişleme politikalarının bir sonucuydu.

Hitler’in saldırganlık politikaları, 1930’larda Almanya‘daki ekonomik krizler ve toplumsal rahatsızlıkların bir sonucu olarak ortaya çıktı. Hitler’in Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi lideri olarak iktidara gelmesiyle birlikte, Almanya’da güçlü bir lider olarak yükselmeye başladı.

Hitler, Almanya’nın yeniden güçlendirilmesi ve genişletilmesi için büyük bir hedef belirledi. Bu hedef, Almanya’nın “yaşam alanı” (Lebensraum) olarak adlandırdığı doğu Avrupa’nın kontrolünü ele geçirmekti. Hitler’in bu hedefi, Polonya’nın işgal edilmesiyle gerçekleştirildi.

Almanya, 1 Eylül 1939’da Polonya’yı işgal etti ve bu olay İkinci Dünya Savaşı’nın başlangıcı olarak kabul edildi. Hitler, Polonya’nın işgali sırasında, Polonya’nın doğusundaki Sovyet birlikleriyle bir işbirliği anlaşması yaparak, Polonya’yı Almanya ve Sovyetler Birliği arasında paylaştırdı.

Daha sonra, Almanya, Danimarka, Norveç, Hollanda, Belçika, Lüksemburg ve Fransa’yı işgal etti. Hitler, işgal edilen ülkelerde, Alman hakimiyetini sağlamak için sert baskı politikaları uyguladı ve milyonlarca insanın ölümüne yol açan Holokost gibi korkunç insan hakları ihlallerine yol açtı.

Ancak, Sovyetler Birliği’nin Almanya’ya karşı giriştiği karşı saldırılar ve İngiltere ve ABD’nin savaşa girmesiyle birlikte, Hitler’in işgal politikaları son buldu ve Almanya’nın yenilgisiyle sonuçlandı.

Bir Cevap Yazın