Ata, adını Kamâl Atatürk olarak değiştirdi

  Osmanlıcadan Türkçeye Cep Klavuzu’nun önsözünde, Atatürk’ün dil çalışmalarına şahsen katıldığının anlatıldığı bölüm, 1930’lar Türkiye‘sindeki Atatürk algısını yansıtması açısından ilginç olmanın yanı sıra bir konuya daha ışık tutuyor.

 

Atatürk‘ün 1934’ten sonra adını ”Kamâl” olarak değiştirdiği, nüfus cüzdanına da işlettiği biliniyor.Hatta genç Cumhuriyeti Batılılara tanıtmak için ilk sayısı 1934’te çıkarılan ve Fransızca yayımlanan ”La Turquie Kemaliste” dergisinin adı 7. sayısından itibaren ”La Turquie Kamâliste” olarak değiştirildi.

 

Her ne kadar Atatürk öldüğünde nüfus cüzdanındaki adı ”Kamâl Atatürk” idiyse de derginin adı Aralık 1937’de çıkan 21/22. sayısında yeniden ”La Turquie Kemaliste” oldu.

 

1937 tarihli La Turquie Kemaliste dergisi.

O yıllarda ”kamâl” ın ”ordu, kale” anlamlarında, Türkçe bir sözcük olduğu ileri sürüldüyse de bu kılavuzda da yer verilmediği görülüyor.”Kemal” ise Osmanlıcadan Türkçeye Cep Kılavuzu’nda ”olgunluk, erişkinlik” karşılığıyla yer alıyor.

7 thoughts on “Ata, adını Kamâl Atatürk olarak değiştirdi

  1. Atatürk ile ilgili bir çok kitap vb okumama rağmen ilk kez bunu duyuyorum. bilgi için teşekkürler atatürk hakkında bilgi için atam.net sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın