Yağmaya rağmen Bağdat Müzesi

Orijinal adı ”The Virtual Museum Of Iraq” olan site, Irak‘ın bulunduğu Mezopotamya coğrafyasını ”Tarih öncesi”, ”Akad”, ”Babil”, ”Asur”, ”Sasani” ve ”İslam” olmak üzere sekiz başlıkta gruplamış.Siteye girişte sizi tanıtıcı video karşılıyor hemen altında çıkan ”Skıp Intro” yazısına tıklayarak gezinti yapacağımız salonu seçip başlıyoruz.

Mezopotamya coğrafyasında hüküm sürmüş kültürler ve bu kültürlerin sanatı, mimarisi ve geleneklerini yansıtan en bilinen eserler; video, haritalar, belgeler ve bilgi pencereleriyle ekranda izlenebiliyor.Tarım deviriminden, kentleşmenin ilk izlerini ortaya koyan dini ve sosyal yapılara; ilk yazılı belgeler olan Sümer tabletlerinden ”mülkiyetin” ilk ifadesi olan silindir mühürlere, heykellerden yazıtlara her tür bilgiyi sitede bulmak mümkün.

 

Irak Ulusal Müzesi eski günlerdeki görkemi ve zenginliği yitirse de, Mezopotamya’nın en önemli uygarlıklarının doğuşundan itibaren panoramasını bilgisayar ekranında izleme heyecanı veriyor.

 

Irak’ın sanal olmayan ”gerçek” müzesi ve barındırdığı binlerce eser ise 2003’te başlayan ABD işgalinde üç gün üç gece boyunca yağmalanmıştı.Bu kargaşada müzeden çalınan beş bin parçalık silindir mühür koleksiyonundan henüz bir haber yok.Yağmalanan eserleri altı bine yakını çeşitli ülkelerde ve Irak’ta ele geçirildi ama hâlâ kayıp olan eser sayısı 10 bin civarında.

 

Müze 23 Şubat 2009’da büyük tartışmalarla yeniden açıldı.Iraklı müzeci ve arkeologlar hazırlıkların yetersiz olduğunu ve güvenliğin sağlanamadığını söyledi.Sargon’un bronz büstü, Ur kraliyet mezarları buluntuları gibi müzenin ”yıldız” eserleri gizli bir yerde korunmaya devam ediyor.

 

www.virtualmuseumiraq.cnr.it

 

10 thoughts on “Yağmaya rağmen Bağdat Müzesi

  1. hayttaki en güzel sosyal aktivitelerden biri müzeleri gezmektir. Türkiyedekşi hemen hemen bütün müzeleri gezdim IRAK ‘a gidersem mutlaka o müzeyide gezmek istiyorum.

Bir Cevap Yazın