Kategoriler
Kitap

Avrupa tarihine dair bilinmeyenler

Avrupa Tarihi Üzerine Yazılar - Önder Kaya Timaş Yayınları, 2011

Öteden beri büyük krallıklara ve imparatorluklara ev sahipliği yapmış Avrupa, kendini ”öteki” olarak tanımladığı bazı uygarlıkların zıddı olarak takdim etmiştir.

 

Batı ”aklın egemenliğini, bireyin özgürlüğü, demokratik değerlerin geçerli olduğu bir toplum” olarak tanımlarken Doğu’da tam tersi olarak ”geleneksel, muhafazakâr, despotik bir toplum” olarak karşımıza çıkarılmıştır.

 

Kimdir bu Avrupalılar?

 

Tarihte neler yapmış, nasıl bu kadar hâkim güç olabilmilerdir? Tarih sahnesinde Doğu gerçekten de etkisiz bir eleman mıdır? Önder Kaya tarafından kaleme alınan Avrupa Tarihi isimli çalışma, bu sorunun cevabını veriyor.Avrupa’nın tarihsel süreçte ”ötekisi” konumundaki Doğu toplumları ile olan ilişkileri üzerine yoğunlaşan makalelerden meydana gelen bir kitapta ilk çağdan yakın zamanlara kadar Batı uygarlığının İslam dünyası, Çin, Amerika kıtası gibi farklı coğrafyalarla olan münasebetlerine odaklanıyor.

Yazar Tarihenotdus

Blogda türk ve osmanlı tarihi,spor tarihi,dünya tarihi,islam tarihi,osmanlı padişahları v.b bölümler yer almaktadır.

“Avrupa tarihine dair bilinmeyenler” için 8 yanıt

Dünyanın en görkemli imparatorluklarından biri olan Roma’nın kuruluşu ve düşmanlarına karşı elde ettiği zaferler, filmlere konu olan 300 Spartalı’nın ilginç hikayesi ve yaşantılarından çarpıcı örnekler, Roma’ya kök söktüren Kartaca’ya dair detaylı bilgiler, kendisini suyun kaldırma kuvvetini bulduğu için tanıdığımız Arşimed’in Roma’ya karşı uyguladığı kuşatma taktikleri, Ortaçağ’da çocuklardan oluşan ordunun kuruluş hikayesi, Habsburg Hanedanı’nın tarihi, Amerika kıtasının ilk kaşifleri Vikingler, Akdeniz’i paylaşmak için karşı karşıya gelen iki büyük amiral; Barbaros ve Andrea Doria’nın hesaplaşması, Avrupa Tarihi’nde İnebahtı Savaşı, Osmanlılar ve Avrupa mizahı, Almanya’nın kuruluş hikayesi ve Hitler Almanyası’nın bilinmeyen yönleri…
Konusunu anlatıyor bu kitabın türk kardeşlerim tarafından okunup bilgi edinilmesi lazımdır. Osmanlının avrupada yaptıkları avrupalı devletlerin osmanlıya karşı yaklaşımları güzel bir şekilde anlatılmaktadir. Bu Kitabı okuyup tarih bilgimize bilgi katmalıyız diye düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: