Braveheart’ın mektupları ortaya çıktı

1995’te yılında, yönetmenliğini Mel Gibson‘ın yaptığı ”Braveheart” filmiyle tüm dünyaca tanınan İskoç halk kahramanı William Wallace‘la ilgili iki mektup ortaya çıktı.

BBC Türkçe Servisi’nin haberine göre yaklaşık yedi yüzyıl önce Fransa Kralı IV. Philippe tarafından kaleme alınan bir mektup ile Lübeck mektubu olarak bilinen diğer bir metin, William Wallace’la ilgili olduğu bilinen iki metin olmaları sebebiyle büyük önem taşıyor.

İskoçya’nın İngiltere’den bağımsızlığını kazandığı süreçte kilit rol oynamış olan William Wallace 1305 yılında ”büyük ihanet” suçlamasıyla öldürülmüştü.İskoçya Kültür Bakanı Fiona Hyslop iki mektubun birlikte ve İskoçya’da sergilenecek olması İskoç tarihi açısından önem taşıdığını belirtti.Fransız Kralı Philippe tarafından yazılan mektup, şimdiye kadar İngiltere Ulusal arşivlerinde saklanmaktaydı.

Mektuplardan ilki William Wallace’ın Fransız Kralı Philippe’i ziyaret edip İngiltere Kralı Edward’a karşı verdikleri bağımsızlık mücadelesinde destek talep etmesinin ardından kaleme alınmış.Fransız Kralı Philippe’in destek verdiği Wallace’ın Roma’da papayla görüşmesini sağlamak için yazdığı mektup 1300 yılında kaleme alınmış.Lübeck mektubu olarak anılan diğer mektup ise William Wallace tarafından 1297’de İngiltere’ye karşı kazanılan Stirling Bridge Savaşı sonrasında yazılan bir metin.Wallace, İskoçya ile ticaret yapan Hamburg ve Lübeckli tüccarlara hitaben yazdığı mektubunda, Stirling Bridge zaferi ardından İskoçya limanlarının ticarete açıldığını belirtiyor.

William Wallace tarafından yazıldığı bilinen tek metin olan Lübeck mektubu, Latince yazılmış ve Wallace’ın mührünü taşıyor.

Kaynak: Atlas Tarih

2 thoughts on “Braveheart’ın mektupları ortaya çıktı

Bir Cevap Yazın