150 yıllık efsane eczane Kanzuk

kanzuk pastil

  Beyoğlu’nun ilk eczanesi olan Kanzuk Eczanesi, 1859 yılında açılır.Noël Canzuch tarafından kurulan İngiliz Eczanesi, Canzuch kardeşler tarafından işletilir.Beyoğlu İstiklal Caddesi üzerinde, Çiçek Pasajı’nın tam karşısındaki apartmanın alt katındahizmet veren İngiliz Eczanesi, önce Joseph Canzuch ardından da yeğeni Vicent Giannetti ce kardeşleri tarafından yönetilir.

 

1932 yılında eczacı Muhiddin Hüsnü Bey tarafından işletilmeye başlayan eczane, İlgiliz Kanzuk Eczanesi adını alır.Muhiddin Hüsnü Bey, 1934’te soyadı kanunuyla birlikte Kansuk soyadını taşımaya başlar.İlgiliz Kanzuk Eczanesi 1965 yılında kapanır.Ancak 1960 yılında Hüsnü Kansuk ve Dr. İsmet Sözen tarafından kurulan Kansuk Laboratuvarı, ilaç sanayimizdeki korumaya devam etmekte…

 

İstanbul’un en ünlü eczanelerinden biri olan İngiliz Eczanesi uzun yıllar boyunca ürettiği müstahzarlar ile tanındı.Eczanenin 1950’lere kadar ürettiği 30’un üzerinde müstahzar arasında; Acıbadem Kremi, Antimalarya, Bebe Pudrası, Cold Creme Kanzuk, Corricide Ekspektorin, Kanzuk Diş Macunu sayılabilir.

9 thoughts on “150 yıllık efsane eczane Kanzuk

  1. way be dedirtecek bir olay, memlekette 159 yıllık ingiliz eczanesi varken ve hem de aile şirketiyke, 20 yıl ve üzeri faileyette bulunan firma sayısının hele hele aile şirketi sayısının yok denecek kadar az olması düşündürücü

  2. İsmiyle çok dalga geçmişliğimiz olan mayhoş tatlı 80’lerin ilacı.. Biten kutusu yaşlılar tarafından ilaç kutusu olarak kullanılırdı.

Bir Cevap Yazın