Tollund Adamı

Tollund Adamı-MS 1. yüzyıl, Silkeborg Museum Danimarka

Danimarka’da Tollund’da bulunan bir turbalıktan* 8 Mayıs 1950’de bir erkek cesedi çıkarıldı.Çıplak olan cesedin üzerinde sadece deri bir takkeyle kemeri vardı ve boğulduğu ip de hala boynundaydı.
Turbanın koruyucu nitelikleri, cesedin günümüze kadar öylesine mükemmel bir duruma ulaşmasını sağlamıştı ki, ayrıntılı incelemeler yapmak, hatta son yemeğinde neler yemiş olduğunu bile tanımlamak mümkün olabilmiştir.Ölümün MS 1. yüzyılın ilk yıllarına rastladığı sanılmaktadır.


Tacitus’un anlattıkları germen ve iskandinav kavimlerinin insan kurban etme adetini doğrular.Danimarka’daki turbalıklarda 170’e yakın, gırtlağı kesilerek veya boğularak öldürülmüş erkek cesedi bulunmuştur (Kuzaybatı Avrupa’da toplam 700 kadar).Bu turbalık insanları, Tunç ve Demir Çağlarında yaşamıştır.Yanlarında kıymetli eşyanın da bulunmuş olması onların doğurganlık ve verimlilik tanrılarına, belki de bir ana tanrıçaya kurban edilmiş olmaları ihtimalini artırmaktadır.Bütün hint-avrupa kavimlerin kutladığı ilkbahar bayramında, yer ve gök tanrılarının birleşmesi şerefine kurban edildikleri sanılmaktadır.

*Turbalık, asidik torf toprağından oluşan, ölmüş bitkilerden meydana gelmiş sulak alanların genel adıdır. Dünya’nın en büyük turbalığı 600,000 km² yüzölçümüyle doğu Sibirya Rusya’dadır. İrlanda’daki Achill adasının ise %87’si turbalıktır. Diğer büyük turbalıklar Kanada, Alaska, İskoçya, Hollanda, İrlanda, İsviçre, Estonya (%20’si), Finlandiya (%26’sı) ve kuzey Almanya’dadır. ABD’nin Kuzey eyaletlerinde Minnesota ve Michigan’da turbalıklar görülür. Yoğun turbalık görülen İngiltere’de %90’ı yok edilmiştir.

Kaynak:Memo Larousse-1 sh.213

Silkeborg Müzesi’ndeki Tollund Adamı.

 

Bir Cevap Yazın