Kategoriler
Anadolu Tarihi Dünya Tarihi

Ermeni Devlet Arması ve Ağrı Dağı

Ermeni Devlet Arması

Büyük Ermenistan’ın kalbi Ağrı Dağı’nda atıyor. Ermeniler için Ağrı Dağı, Nuh’un gemisi efsanesine dayandırılan Ermeni tarihinin başlangıcının sembolü olmasından öte, “Kaybedilen topraklar için doğal bir anıt kimliği” taşıyor.
Ermeniler Ağrı Dağı’na Ararat diyorlar. Ararat; Ermenice bir kelime olduğu ya da Ermenilerin sahiplendiği bir isim gibi sanılarak, bazı kesimlerin tepkisini çekiyor. Oysa bilim adamları, bu adın Ermenice ile alakasının olmadığını, Ermeniler bu bölgeye gelmeden önceleri de kullanıldığını, Urartu kaynaklarında geçen, “Ararat” adının, Ağrı Dağı ve çevresi için kullanılan bir yer adı olduğunu belirtiyorlar.

Ermenistan’da Ağrı Dağı ile ilgili figürleri, Devlet Armasında, paralarda, otel adlarında, basın ajanslarının amblemlerinde ve hatta şaraplarda görmek mümkün. Ancak özellikle Devlet Armasında kullanılmasını anlamak mümkün değil! Çünkü, başka bir ülke topraklarındaki bir dağı bayrağına koymak, o ülke toprakları üzerinde hak iddia etmenin simgesel bir ifadesidir ve kabul edilemez bir durumdur.

Yazar Tarihenotdus

Blogda türk ve osmanlı tarihi,spor tarihi,dünya tarihi,islam tarihi,osmanlı padişahları v.b bölümler yer almaktadır.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: