Altamira’da bulunan tarih hazinesi

Altamira Mağarası Bizon Resmi

Amatör araştırmacı Marki Marcelino Sanz de Santula, İspanya’nın Saltander eyaletinin Santillana köyünde, Altamira mağarasında çakmaktaşı ve kemik topluyordu.Markinin beş yaşındaki kızıda yanındaydı; çocuk başını tavana doğru kaldırdı ve gözüne dev boyutlu hayvanlar çarptı.
Yontmataş Devrinin ilk mağara resimleri böylece keşfedilmiş oluyordu.Bugün, karbon 14 tarihleme metodu sayesinde, bu mağara resimlerinin Madeleine dönemine ait olduğunu biliyoruz. (-13500’e doğru)

Bizon

 Marki 1879’da bir kitapçık yayımladı ve mağara halka açıldı.Santuola o andan itibaren sadece tarihçilerin alay konusu haline gelmekle kalmadı, sahtekarlıkla da suçlandı.O tarihte, atalarımızın iyi el işçileri oldukları ve fildişinden eserler verdikleri kabul ediliyor, ama üç boyutlu bir mekanı desenleriyle süsleyebileceklerini iddia etmek delilik sayılıyordu.


Ne var ki, 1895’te Mouthe (Fransa) gravürleri, 1897’de Marsoulas (Fransa) resimleri, 1901’de Combarelles (Fransa) ve Front-de Gaume (Fransa) gravürleri peşpeşe keşfedildi.Artık kimsenin şüphesi olamazdı: evet, mağara resim sanatı Yontmataş Devrinde başlamıştı.1902’de Emile Cartailhac (1845-1921) hatasını kabullenerek ünlü makalesini yayımladı. ”Mea culpad’un sceptigue” (Bir şüpheci suçunu kabul ediyor.)

Kaynak:Memo Larousse-1 sh.197

Bir Cevap Yazın