Heredot

Heredot

Heredot
Heredot, yunanlı tarihçi ve yazar. M.Ö 484 – M.Ö 425

Heredot, Halikarnassoslu (Bodrum) ünlü yunanlı tarihçi ve yazardır.Tarih deyince ilk akla gelen kişilerdendir tarihin babası olarakta kabul edilir.

 

Heredot Tarihi adlı bir tarih kitabı bulunmaktadır.Bu eserin konusu Persler ve Yunanlılar arasında yapılan savaşları konu almaktadır.

 

Heredot, antik dönemde bilinen adıyla Halikarnassos olan Bodrum’da dünyaya geldi.O dönemin Kimmer kralı Lygdamis tarafından zorla sürgün edilmesiyle, gençliğini dünyanın dört bir yanını gezerek geçirdi.

 

Uzun bir süre boyunca Atina’da yaşamını sürdüren Heredot, Mısır’a gidip, Asvan’a kadar indiği, Mezopatamya, Kuzey Afrika’nın kıyı kesimleri, Filistin hatta Rusya’nın güneyine kadar gittiği bilinmektedir.

 

Yaşının ilerlediği bir dönemde ise İtalya’nın Thurii adlı Yunan ticaret kolonisinde inzivaya çekilip kendisine “Tarihin Babası” unvanını kazandıracak olan ünlü eserini yazmaya başlamıştır.

 

  • Çok Güzel paylaşım Olmuş emeğinize sağlık

  • Site Genel Olarak Tarih Kokuyor Çok Güzel site Çok Güzel Konular Elinize Sağlık…

  • tarihi konulara hep ilgi duymuşumdur. Bu web sitesini çok iyi hazırlamışsınız gerçekten. Bir çok bilmediğim konuda fikir sahibi oldum sayenizde. Size çok teşekkür ederim.

  • Cok Guzel Bir Site

  • Ben Bır Tarih Ogretmeni Olarak Buradakı Bılgıleri Cocuklarla Paylaşıyorum Herkese Teşekur Ederim Elinize Sağlık